Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Europy!

Dzień Europy jest obchodzony 9 maja na pamiątkę przedstawionej tego dnia, w roku 1950, Deklaracji Schumana. Jej autor, minister spraw zagranicznych Francji Robert Schuman zaproponował wtedy stworzenie ponadnarodowej instytucji europejskiej, odpowiedzialnej za zarządzanie przemysłem stalowo-węglowym. Był to początek wspólnej Europy, jaką znamy dziś.

Obchody Dnia Europy rozpoczęły się dzisiaj o godz. 11:00 przed Domem Unii Europejskiej, u zbiegu ulic Świętokrzyskiej i Jasnej w Warszawie, gdzie na wszystkich czekało wiele atrakcji. Już z daleka słychać było afrykańskie bębny, których dźwięki przeplatały się z muzyką zespołu jazzowego. W południe z mieszkańcami stolicy spotkała się Dyrektor Przedstawicielstwa UE, Pani Róża Thun, następnie odbyła się konferencja i rozpoczęto grę symulacyjną obrad szczytu unijnego. W godzinach wieczornych zaplanowano uroczyste spotkanie na ul. Foksal (zdjęcia są tutaj), zaś gościem honorowym będzie Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.

W sobotę w południe ulicami Warszawy już po raz dziewiąty przejdzie Parada Schumana, ponoć "najbardziej pozytywna manifestacja europejskości w Polsce". Splot kultur, narodowości, różnorodność barw i strojów wyzwolą energię wystarczającą, by ideą jedności europejskiej zarazić każdego. Parada Schumana jest punktem kulminacyjnym XV Polskich Spotkań Europejskich: po tygodniu pracy i nauki w ramach konferencji, debat i wydarzeń kulturalnych przychodzi czas na zabawę i świętowanie we wspaniałym stylu i z dużym rozmachem. Do udziału w Paradzie zapraszane są osobistości ze świata polityki, nie zabraknie eurodeputowanych, dyplomatów, przedstawicieli organizacji pozarządowych, ludzi kultury, dziennikarzy i wszystkich, którym idea jedności europejskiej nie jest obca. Będziemy tam i my!

Tegoroczna Parada Schumana przejdzie ulicami Marszałkowską, Królewską, Krakowskim Przedmieściem i dojdzie na Nowy Świat, gdzie zbudowane zostanie edukacyjne Miasteczko Europejskie, w którym wszyscy chętni będą mogli m.in. dowiedzieć się więcej o Unii, jej instytucjach i politykach oraz poszczególnych państwach członkowskich.

Biblioteka Kolegium bierze udział w Polskich Spotkaniach Europejskich od 1998 roku, kiedy to zorganizowaliśmy ekspozycję związaną z Kolegium. Za nasz projekt uzyskaliśmy zresztą wyróżnienie specjalne, które wręczył nam osobiście Pan Premier Tadeusz Mazowiecki.

Komentarze