UNESCO


Wracając z Salonu odwiedziłem mojego byłego brugijskiego odpowiednika, który obecnie kieruje paryską Biblioteką UNESCO. John Miller oprowadził mnie po czytelni i magazynach informując o planach na najbliższe miesiące. Biblioteka UNESCO boryka się z problemami natury finansowej, ponieważ od jakiegoś czasu wstrzymane są zakupy nowości, jak również nie są odnawiane prenumeraty prasy i czasopism bieżących. W poszukiwaniu oszczędności biblioteka jest w fazie reorganizacji i została połączona z archiwum organizacji, co było ponoć jedynym rozwiązaniem pozwalającym na utrzymanie jej dalszej działalności. Niemniej jednak perspektywy nie są zachęcające, ponieważ na wakujące stanowiska osób odchodzących na emeryturę nie prowadzi się rekrutacji nowego personelu.

W bibliotece zgromadzono około 100 tysięcy jednostek inwentarzowych, czytelnia jest dostępna dla wszystkich pracowników instytucji oraz osób zainteresowanych, jednak aby dostać się do jej pomieszczeń, niezbędne jest zastosowanie się do dość rygorystycznych przepisów bezpieczeństwa wprowadzonych przez biuro ochrony budynku. W czytelni jest kilkanaście stanowisk pracy dla czytelników, księgozbiór podręczny jest w wolnym dostępie, natomiast książki z zasobów magazynowych zgromadzonych na dwóch poziomach w podziemiach budynku dostarczane są przez dyżurującego bibliotekarza. Obsada liczy niepełnych 7 etatów i w nadchodzących miesiącach dalej będzie się zmniejszać, John również niebawem odejdzie na emeryturę i wróci do rodzinnej Szkocji, choć, jak zaznaczył, nie wyobraża sobie dalszego życia bez nowych wyzwań i ma już kilka pomysłów i propozycji współpracy.

Sytuacja biblioteki UNESCO jest trochę przygnębiająca w porównaniu np. do działalności innych dynamicznie działających bibliotek (choćby LSE), ale też i inna jest misja UNESCO, więc może smutna refleksja jest jak najbardziej na miejscu. A może po prostu nie należy porównywać działalności bibliotek uczelnianych, których powołaniem jest edukacja z działalnością organizacji wyspecjalizowanej ONZ, choć w statucie tej właśnie  zapisano "zacieśnianie współpracy między narodami w dziedzinie oświaty, nauki i kultury" w skali globalnej.

W każdym razie wizyta pouczająca i miło było spotkać kolegę z branży, który zawsze wspierał i doceniał działalność Biblioteki w Natolinie.

 

John, thank you very much for invitation and guided tour. Best wishes, as always. Wiktor.Komentarze