II Krakowska Konferencja Bibliotek Naukowych, dzień 2

Pisanie blognotek na tablecie przypomina rąbanie drewna szalikiem (próbował ktoś?), więc tymczasem rezerwuję miejsce, dzielnie piszę sprawozdanie na bieżąco, ale tekst wkleję, gdy będę miał dostęp do komputera z klawiaturą...

Dzień drugi Konferencji.

Po prezentacji podejmującej kwestie międzynarodowych projektów długoterminowej archiwizacji obiektów cyfrowych (Anna Jakubiec i Marzena Pazdur z Biblioteki Politechniki Krakowskiej) miało miejsce wystąpienia Justyny Maczugi i Jolanty Przyłuski z Instytutu Medycyny Pracy z Łodzi pod wielce inspirującym tytułem "Czy publikacje naukowe powinny mieć DOI?" Oczywiście tak, ale miło było posłuchać, skoro uwzględniono także Biuro Publikacji Urzędowych UE z Luksemburga jako jedną z agencji nadającej tego typu określnik. 

Trzecia prezentacja, pomimo potwierdzenia uczestnictwa przez prelegenta z Archiwum Państwowego w Bydgoszczy, nie odbyła się i od razu prowadząca panel Dorota Wilczak zaprosiła  przedstawiciela Biblioteki Głównej Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, Dorotę Olejnik, w celu zaprezentowania repozytorium cyfrowego uczelni, które gromadzi publikacje własne pracowników uczelni o uregulowanych prawach autorskich. Pan z Bydgoszczy nadal nieobecny, zatem Marta Stąporek z Biblioteki Politechniki Krakowskiej przedstawiła referat o funkcjonalności wiarygodnego archiwum cyfrowego uczelni wyższej z perspektywy użytkownika, wykorzystując niewykorzystany przez delegatka bydgoskiego czas. Pierwszy panel zakończyło wystąpienie Radosława Budzichowskiego o nowościach wydawniczych OvidSP

Ostatnia sesja rozpoczęła się od prezentacji Aliny Beller dotyczącej wydawnictwa Brill, reprezentowanego w Polsce przez firmę Jacek Lewinson. Następnie Marek Szepski z Biblioteki Akademii Krakowskiej wygłosił referat o paralelach i różnicach między bibliotekami 2.0 a bibliotekami cyfrowymi, czyli co tak na prawdę przechowują biblioteki, jakie są jej obowiązki i odpowiedzialność. Wypowiedź obszerna, wielowątkowa i okraszona licznymi pytaniami retorycznymi  ale i tak nadal nie wiemy, co przechowują biblioteki  Ostatni wykład wygłosiła Dyrektor Biblioteki Akademii Krakowskiej, Aneta Januszko-Szakiel, który dotyczył konieczności stworzenia narodowego programu długoterminowej archiwizacji cyfrowego zasobu nauki i kultury. 

W sumie konferencja udana, niestety zabrakło czasu na dyskusję w drugim dniu. Po konferencji jej uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia 16 Krakowskich Targów Książki.

Komentarze