Sieci informacyjne raz jeszcze


W lutowym zeszycie Poradnika Bibliotekarza (nr 2/2013, s. 27-28) ukazała się recenzja anonsowanej wcześniej książki, o której ciepło wypowiada się Pani Dorota z Biblioteki CE UW. Ech, pomyślałem, oto profesjonalny marketing co się zowie: omawiana publikacja jest wysoce specjalistyczna i pewnie zaciekawi jedynie garstkę entuzjastów (w tym być może nawet wszystkie cztery osoby odwiedzające tego bloga), a trafia pod strzechy, pardon, właściwie do "bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych" (cytat z okładki miesięcznika), bo właśnie do tego szacownego grona skierowany jest ukazujący się w nakładzie 3200 egzemplarzy Poradnik.

Oddając się lekturze przeczytałem, że w "2012 r. na polskim rynku wydawniczym ukazała się praca zbiorowa pod redakcją prof. Marty Grabowskiej pt. Sieci informacyjne Unii Europejskiej w Polsce. Książka wydana przez Komisję Europejską stanowi wartościowy przegląd europejskich sieci informacyjnych [...] bardzo dobre źródło informacji i powinna znaleźć odbiorców wśród m.in. bibliotekarzy, pracowników informacji, studentów, wykładowców akademickich, przedstawicieli administracji publicznej i organizacji pozarządowych". 

Wszystko się zgadza, jednak niestety nigdzie nie mogę znaleźć informacji o dalszym losie tej publikacji, a miała się ona ukazać również w wersji elektronicznej. Zmiana formy z tradycyjnej na elektroniczną na pewno przyczyni się do upowszechnienia zawartych w książce treści, że o danych teleadresowych poszczególnych sieci nie wspomnę. Może EU Bookshop lansujący hasło Wszystkie publikacje UE, których szukasz!  (a po recenzji w Poradniku tym bardziej zainteresowanie książką wzrośnie) byłby zainteresowany? A może rzeczywiście cyfrowa dystrybucja i tak nikogo nie zainteresuje ze względu na złożoność zagadnienia? U nas w każdym razie jeden egzemplarz drukowany występuje, drugi, autorski, mogę ewentualnie, choć z ciężkim sercem, odstąpić. 

Komentarze