Green Button


W styczniu 2011 roku na stronie nowych nabytków (tutaj) pojawił się Blue Button (więcej tutaj), za pomocą którego tworzyła się generowana dynamicznie strona z nowymi książkami wprowadzonymi do naszych zbiorów w przeciągu ostatnich 30 dni. Strona zmienia się z dnia na dzień, a nawet z chwili na chwilę, ponieważ właśnie skatalogowana książka trafia na początek listy i można się od razu zapoznać z jej opisem w Horizonie, ponieważ w ostatniej kolumnie jest łącze do katalogu bibliotecznego właśnie prowadzące...


Książki tradycyjne to jednak nie wszystko. Ponieważ Biblioteka w Natolinie gromadzi i opracowuje również dokumenty elektroniczne, pojawiła się potrzeba stworzenia podobnej listy, ale w odniesieniu do tych materiałów, które są zgromadzone w kolekcji dokumentów elektronicznych. Mogą być to komercyjne lub dostępne w trybie open access e-booki, pliki w formacie PDF znajdujące się w internecie lub w naszym repozytorium cyfrowym, prace dyplomowe absolwentów natolińskiego kampusu Kolegium lub inne ciekawe opracowania, jak choćby publikacje licznych think-tanków, których przeglądem zajmuje się Biblioteka Rady UE (patrz TTR).

Green Button jest odpowiednikiem swojego niebieskiego kuzyna, ale dynamicznie tworzona lista będzie obejmować wyłącznie dokumenty elektroniczne skatalogowane w naszym systemie. Ponieważ takich materiałów jest (przynajmniej na razie) mniej niż książek tradycyjnych, więc zamiast 30 ustawiliśmy 90 dni i przykładowo w dniu dzisiejszym lista obejmuje 142 dokumenty elektroniczne. W ostatniej kolumnie jest oczywiście łącze do naszego katalogu, pracujemy jeszcze nad uzupełnieniem listy o nazwę serii. W bieżącym zestawieniu sporo książek elektronicznych z Oxford Scholarship Online (OSO), wiedeńskiego instytutu WIIW, paryskie Chaillot Papers, czy ekspertyzy z Fińskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Miłej lektury!


Komentarze