New Eastern Europe (NEE)

New Eastern Europe (NEE) to kwartalnik wydawany przez Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu, Europejskie Centrum Solidarności oraz miasto Gdańsk. Najnowszy, jedenasty zeszyt właśnie został włączony do naszych zbiorów, a ten wpis został zainspirowany nową okładką czasopisma, która prezentuje się tak:


Informacje o zawartości najnowszego zeszytu podaję za Kolegium Europy Wschodniej:"Nowy numer New Eastern Europe - oblicza władzy Putina.

Niestabilna sytuacja polityczna, która w ostatnich kilku miesiącach charakteryzuje państwa Europie Wschodniej, zaczęła wzbudzać szerokie zainteresowanie międzynarodowej opinii publicznej regionem, który jeszcze nie tak nazywany był przez niektórych „niechcianym dzieckiem Europy”. Bez wątpienia szybkie tempo toczących się zmian wymaga równie szybkich reakcji zarówno ze strony mediów jak i polityków. Ci ostatni, chcąc uniknąć dalszej eskalacji konfliktu, powinni być jak najlepiej  poinformowani i wolni w swych decyzjach od wszelkich uprzedzeń i stereotypów. W oparciu o takie właśnie założenie w najnowszym numerze „New Eastern Europe”  opublikowane zostały  teksty analityczne obrazujące, z różnych stron i perspektyw, złożone procesy składające się na  dynamicznie rozwijającą  się sytuację w Europie Wschodniej.  

W pierwszej kolejności, w bloku tekstów poświęconych władzy Putina (Putin’s Powers) analizie została poddane wybrane aspekty władzy w Rosji. James Sherr, brytyjski analityk związany z londyńskim Chatham House i autor szeroko dyskutowanej książki Hard Diplomacy and Soft Coercion: Russia’s Influence Abroad (Twarda dyplomacja i miękki przymus. Wpływy Rosji Zagranicą”) opisuje strategię rosyjskiej soft power. Z innej strony, polski ekspert Piotr Żochowski analizuje mechanizmy działania oraz politykę rosyjskiego aparatu bezpieczeństwa, podczas gdy wykładający na uniwersytecie stanowym w San Francisco profesor nauk politycznych Andrei P. Tsygankov wyjaśnia znaczenie wartości w polityce zagranicznej Wladimira Putina. Uwagę zwracają również refleksje litewskiego filozofa i działacza na rzecz praw człowieka Leonidasa Donskisa, który w swoim tekście zadaje prowokacyjne pytanie czy język rosyjski nie jest nieudanym projektem lingua franca Europy Wschodniej?

Numer nieuchronnie podejmuje również tematykę ukraińską. W pierwszej kolejności Paweł Kowal iMaciej Wapiński przedstawiają analizę porównawczą trzech rewolucji, które w ostatnim dwudziestopięcioleciu miały miejsce na kijowskim Majdanie, tym samy pokazując, że ta z przełomu 2013/2014 roku była kontynuacją dwóch poprzednich przewrotów. W ekskluzywnym wywiadzie dla „New Eastern Europe” mer Lwowa Andrij Sadowy opisuje europejską tożsamość Ukrainy wskazując na dalsze wyzwania jakie stoją przed państwem ukraińskim i potrzebą jego dalszej modernizacji. W skłaniającym do refleksji tekście ukraiński dziennikarz Milan Lelich opisuje dwa typy mentalności, które odzwierciedlają istniejący państwie ukraińskim podział na Wschód i Zachód, a aktywistka  Halyna Salnyk odsłania kulisy wszechobecnej korupcji, która charakteryzowała państwo ukraińskie podczas prezydentury Wiktora Janukowycza.

 W numerze ponadto:

  • Wywiad z Andrzejem Wajdą 
  • Dyskusja o członkostwie Polski w NATO, 15 lat po jej wejściu do struktur sojuszu  
  • Raport o bolesnych skutkach reformach emerytalnych w Armenii 
  • Analiza odradzającego się nacjonalizmu na Węgrzech 
  • Wywiad z Dawidem Usupaszwilim, przewodniczącym gruzińskiego parlamentu 
  • I wiele więcej, w tym recenzje książek i filmów o regionie i państwach Europy Środkowej i Wschodniej "


Komentarze