Big Data & cloud computing


Dzisiaj w gmachu BUW odbyło się seminarium naukowe "Big Data i cloud computing jako nowe narzędzia w informacji i w nauce" zorganizowane przez Centrum Dokumentacji Europejskiej (tędy) przy Centrum Europejskim UW. Tematyka aktualna, a i zainteresowanie w środowisku bibliotekarzy, dokumentalistów i archiwistów na tyle duże, że organizatorzy musieli wprowadzić listę rezerwową gości, że o Big Kolejce do ekspresu podczas przerwy kawowej nie wspomnę. 

W programie znalazło się 7 wykładów podejmujących następujące kwestie: wprowadzenie do chmury obliczeniowej, nowoczesne metody analizy danych w chmurze obliczeniowej Microsoft, Big Data i cloud computing - rewolucja w analizie danych, zbiory Big Data w bibliotekach i w informacji, projekt DARIAH.pl, Polska Bibliografia Literacka jako narzędzie badawcze oraz CLARIN-PL - narzędzie badawcze wspierające analizę tekstowych Big Data. 

Szczegółowy program seminarium jest dostępny tutaj, wydarzenie objęte było patronatem firmy Microsoft, Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM UW) oraz Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich (info).

Komentarze