W dn. 29.09.2017 r. w siedzibie Akademii Pomorskiej w Słupsku odbyła się konferencja pt. "Ekologia informacji a zasoby informacyjne" zorganizowana przez Zarząd Okręgu Pomorskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich (SBP), Akademię Pomorską oraz Wojewódzką Bibliotekę Pedagogiczną w Słupsku. Pełne sprawozdanie rozrosło mi się do czterech stron, więc na potrzeby tego wpisu będzie jedynie mega-skrót i kilka przykuwających uwagę (mam nadzieję) bon motów / haseł.
Pierwsza sesja konferencji została poświęcona zagadnieniu ekologii informacji jako dyscypliny naukowej. Wykład inauguracyjny w stulecie działalności SBP wygłosiła Pani Teresa Milewska z Akademii Pomorskiej w Słupsku prezentując działalność organizacji od roku 1917. Druga sesja pod tytułem "Ekologia informacji a zasoby informacyjne" rozpoczęła się od wystąpienia dr Krystyny Michniewicz-Waniek z Uniwersytetu Wrocławskiego poświęconego kwestii utworów naukowych oraz ich ochrony prawnej. Wystąpienia zaplanowane w sesji trzeciej dotyczyły zagadnienia ekologii informacji w Sieci.
Podsumowując konferencję Prof. Wiesław Babik z Uniwersytetu Jagiellońskiego gorąco pogratulował organizatorom i wyraził przekonanie, że cyklicznie organizowana konferencja poświęcona ekologii informacji (ta była już szósta!) wejdzie na trwałe do kalendarza wydarzeń naukowych z dziedziny bibliotekoznawstwa i informacji naukowej.
Podejmowane tematy (wybór): smog informacyjny, piramida potrzeb Maslowa w ekologii informacji, czyli czy możliwa jest humanizacja komputera, zarządzanie informacją w procesach pracy wykorzystując Teorię Rozwiązywania Innowacyjnych Zadań (TRIZ), ochrona prawna utworów naukowych, zrozumiałość tekstów „konsumenckich” skierowanych do czytelników, informacja prawnicza w dobie nowych technologii, mity w dziełach kultury popularnej, infoekologiczne zasoby serwisów internetowych bibliotek, wikinomia poprzez crowdsourcing internetowy, memy internetowe w obiegu informacji i procesie komunikacji, łamanie praw człowieka w cyberprzestrzeni, cyberstalking jako specyficzna forma przemocy, manipulacja informacją jako narzędzie cybernetyki społecznej, fonoholizm i nomofobia.
Komentarze