Na krańce świata

Właśnie dotarła do nas najnowsza książka Prof. Normana Daviesa, dostawa z wydawnictwa ekspresowa i to na kilka dni przed oficjalną premierą. Więcej informacji na stronach wydawnictwa (tutaj proszę). 

Na krańce świata. Podróż historyka przez historię / Norman Davies. Kraków : Znak Horyzont, 2017, ISBN 9788324041695 [43641]


Spis treści i informacje z obwoluty poniżej lub w naszym katalogu, zapraszam! Przy okazji jeszcze  mały cytat: "A na plaży w Polinezji dowiedziałem się, że jest wielka rodzina języków austronezyjskich, jest ich 3 tys. Mówią nimi mieszkańcy wysp rozproszonych od Madagaskaru po pacyficzną Polinezję. Odkryto ich wspólne korzenie w drugiej połowie XX wieku. To tylko jeden przykład mojej oszałamiającej niewiedzy." (Norman Davies o książce Na krańce świata w rozmowie z Maciejem Stasińskim, GW Magazyn Świąteczny, 10 listopada 2017).
Na krańce świata. Podróż historyka przez historię / Norman Davies.

Spis treści: Wstęp. Szlak złoty -- Imperium. Europejska historia na eksport -- Baki-Baku. Płonące Wieże w krainie ognia -- Al-Imarat. Góry pieniędzy i przepaście nieporozumień -- Dilli. Dalici, świątynie, salwy honorowe i Hindutva -- Melayu. Amuck, czyli amok u błotnistego zbiegu rzek -- Singapura. Miasto-wyspa lwów i tygrysów -- Moris. Ziemia Kreolów i ptaka dodo -- Oriens. W stronę wschodu słońca -- Tassie. Koniec świata końca świata -- Kiwiland. Nieloty po drugiej stronie rowu i długie białe chmury -- Otaheiti. "W pogoni za rajem" w "dalekim kraju" -- Tejas. Komańcze, Latynosi i traperzy : przyjaciele i wrogowie -- Mannahatta. Dziedzictwo Delawarów, Holendrów i niemałej liczby niewolników -- Transatlantyk. Tam i z powrotem -- Fra. Wejście na pokład, loty, katastrofy, zniknięcia i lądowania -- Przemyśleć kanon na nowo. Główny nurt historii i jej "aerodynamiczny cień".

Book Jacket: "Najciekawsza podróż to podróż przez historię. Azerbejdżan, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kuala Lumpur, Singapur, Mauritius, Tasmania, Nowa Zelandia, Teksas, Nowy Jork, Madera i Frankfurt. Co łączy te wszystkie miejsca? Oczywiście podróż. I to nie byle jaka, ale dookoła świata. Nie byle jaki jest też podróżnik – wybitny historyk i pisarz Norman Davies. Na globie oglądanym przez Normana Daviesa znajdują się kontynenty fascynujących historii. Na kartach książki poznajemy urzędniczkę paszportową z Azerbejdżanu i teksańskich ranczerów; dzieje pirackiego wybrzeża, dziś jednego z najbogatszych krajów świata, i losy hinduskich maharadżów; popłyniemy w rejs na Tasmanię i przejedziemy się rikszą ulicami Delhi. Efekt zapiera dech w piersiach. To nowy sposób opowiadania globalnej historii i spojrzenia na Europę, której duchy i demony odnajdujemy na krańcach świata. Norman Davies przypomina nam starą prawdę, że „podróże kształcą”. Trzeba tylko podnieść wzrok ponad hotelowy basen czy bar i rozejrzeć się dookoła.Na krańce świata jest najbardziej podróżniczą spośród książek historycznych i najbardziej historyczną spośród książek podróżniczych."--PUBLISHER'S NOTE.

Komentarze