AGM Budapeszt :: sprawozdanie

W dniach 17-19 września 2008 roku w Budapeszcie odbyło się kolejne spotkanie serii AGM (Annual General Meeting) zorganizowane przez DG COMM dla pracowników ośrodków informacyjnych Europe Direct i sieci Centrów Dokumentacji Europejskiej (CDE). Było to jedno z trzech spotkań tego typu zaplanowanych na rok 2008: dwa pozostałe odbyły się w Lizbonie i Atenach. Tematem spotkania w Budapeszcie była rola UE w świecie.

W środę, 17 września, od godziny 13:00 uczestniczące w spotkaniu ośrodki, głównie punkty informacyjne Europe Direct, przygotowywały swoje ekspozycje prezentujące własną działalność. Inauguracja spotkania nastąpiła o godzinie 16:00, kiedy Paavo Palk z DG COMM wspólnie z Gaborem Gyorgy, szefem Przedstawicielstwa KE na Węgrzech, przywitali wszystkich uczestników w sali plenarnej hotelu Novotel Congress. Następnie głos zabrała Lieve Fransen, odpowiedzialna w DG COMM za współpracę z Przedstawicielstwami KE w państwach członkowskich. Wykład o roli Unii Europejskiej na arenie międzynarodowej i znaczeniu dialogu międzykulturowego wygłosił Profesor Peter Balazs, były komisarz europejski i wykładowca Central European University (CEU). Po wykładzie uczestnicy spotkania mieli możliwość odwiedzenia ekspozycji poszczególnych punktów informacyjnych i wzięcia udziału w koktajlu oraz dalszej integracji środowiska podczas kolacji.

Czwartek, 18 września, poświęcony został, między innymi, na pracę w zespołach tematycznych. Utworzone zostały 4 grupy, które miały zajmować się następującymi zagadnieniami: współpraca z lokalnymi mediami, współpraca z administracją lokalną, najlepsze przykłady z dokonań ośrodków CDE mające wpływ na współpracę w środowisku akademickim oraz współpraca pomiędzy sieciami informacyjnymi KE. Podczas prac trzeciej grupy zaprezentowana została polska sieć CDE i jej osiągnięcia, a nasze dokonania zyskały niekwestionowane uznanie wśród kolegów z innych państw. W drugiej cześci dnia, podczas sesji plenarnych, uczestnicy spotkania wysłuchali relacji o zrealizowanych już projektach (np. holenderskie debaty o sytuacji klimatycznej, węgierski film o różnorodności kulturowej Europy, włoskie inicjatywy promujące naukę języków obcych czy fińskie seminarium informacyjne o rozszerzeniu UE skierowane do różnorodnych odbiorców), planach na przyszłość (priorytety informacyjne KE zaprezentowane przez Paavo Palk’a) oraz działalności centralnego ośrodka informacyjnego Europe Direct zlokalizowanego w Brukseli. Miłym akcentem na zakończenie drugiego dnia była możliwość zwiedzenia Budapesztu z przewodnikiem, a jedyny mankament stanowiły ograniczenia czasowe: dwie godziny w autokarze to zdecydowanie za mało by do końca zrozumieć historię i wczuć się w klimat tak ważnego, w europejskiej historii, miasta. Niemniej jednak nasz przewodnik okazał się być wybitnym profesjonalistą w swojej klasie, ponieważ obejrzeliśmy nie tylko budynek węgierskiego Parlamentu, ale również dech w piersi zapierającą panoramę Budy i Pesztu, zamek królewski, kilka pomników i wstrząsające, wzruszające, spiżowe buty wmurowane na nabrzeżu Dunaju, upamiętniające nazistowską zagładę budapesztańskich Żydów. Zasiadana, uroczysta kolacja zakończyła drugi dzień spotkania.

Piątek, 19 września, rozpoczął się od zaprezentowania działalności OPOCE, witryny EUBookshop i gruntownie zmodernizowanej witryny Eurostat’u. Następnie uczestnicy spotkania wzieli udział w sesji plenarnej i na jej zakończenie mogli wysłuchać podsumowania wygłoszonego przez Laszlo Kovacs’a, unijnego komisarza odpowiedzialnego za politykę fiskalną i unię celną. Podany około godziny 13:00 lunch był ostatnią okazją do wymiany uwag i wizytówek.

W spotkaniu uczestniczyło ponad 120 osób z większości państw członkowskich UE. Najliczniejsze grupy narodowe stanowili Niemcy, Włosi, Węgrzy, Rumuni i Hiszpanie (odpowiednio 21, 20, 16, 14 i 12 osób). Nasz kraj reprezentowała Pani Monika Parys z CDE w Krakowie i Wiktor Poźniak z Natolina.

Spotkanie w sumie udane, program niezwykle atrakcyjny i wypełniony, natomiast sam Budapeszt wart jest bliższego poznania i kolejnej wizyty, ponieważ dwie godziny na odkrywanie charakteru miasta to zdecydowanie za mało.

Komentarze