Konferencja i koncert na piątkę!

Dziś świętujemy piątą rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. W PKiN odbyła się międzynarodowa konferencja na której oczywiście nie zabrakło naszych bibliotekarzy: Ania Banach zamieszcza poniżej swoją relację. Z roboczych przekazów wiadomo, że było wesoło, a to za sprawą ważnych mówców.

"30 kwietnia odbyła się międzynarodowa konferencja z okazji 5-lecia Polski w Unii Europejskiej w Pałacu Kultury i Nauki, na którym zawisła ogromna flaga UE, symbol tego, jak zmieniła się Polska. Obrady otworzył uroczyście premier Donald Tusk oraz szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, który podkreślił, iż to pokojowa rewolucja w Polsce zmieniła świat nieodwracalnie. Premier wspomniał o polskiej "Solidarności", która pozwoliła osiągnąć cel, jakim było wejście naszego kraju do Unii. Przemówienie wygłosił też prezydent Lech Kaczyński, który powiedział, że "Unia Europejska to jeden z najbardziej udanych eksperymentów, to wspaniała róża", rozbawiając całą salę, ponieważ niezamierzoną metaforę dosłownie potraktowała Róża Thun, Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Prezydent podczas swojego wystąpienia zaznaczył, że nie można mówić o "wspólnej Europie" bez wspominania o historii Polski. Na konferencji głos zabrali również Leszek Miller i Jan Krzysztof Bielecki. Dyskusje panelowe "Spoglądając wstecz" i "Zjednoczona Europa. Nowe wyzwania" prowadzili: Jacek Saryusz-Wolski (Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych PE), Pat Cox (były Przewodniczący PE), Danuta Hübner (Komisarz UE), Alexander Vondra (wicepremier Republiki Czeskiej) oraz Elmar Brok (Komisja Spraw Zagranicznych PE). Próbowano odpowiedzieć na wiele pytań, między innymi, co się udało osiągnąć przez 5 lat członkowstwa i jaki wpływ miało na UE rozszerzenie o nowe państwa członkowskie. Oprócz wielu ważnych kwestii społeczno-gospodarczych podkreślona została przez Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych PE, Jacka Saryusza-Wolskiego, ważna rola biur informacyjnych, których zadaniem jest dotarcie z informacją o UE do społeczeństwa. Z okazji konferencji został wydany przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej raport pt. "5 lat Polski w Unii Europejskiej". Oczywiście dostępny w naszej Bibliotece i w internecie." Anna Banach.

Wieczorem w Filharmonii Narodowej odbył się uroczysty koncert zorganizowany przez Prezydenta M. St. Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz, Szefa Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej Mikołaja Dowgielewicza i Dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Różę Thun. W programie znalazły się utwory Karłowicza, Moniuszki, Wieniawskiego, Szymanowskiego, Różyckiego i Góreckiego: pieśni, arie, a nawet koncert klawesynowy. Aby nie było zbyt dziewiętnastowiecznie, układając program wieczoru pomyślano również i o młodszej publiczności: z improwizacją fortepianową wystąpił Leszek Możdżer! W finale kilkunastominutowego solo zabrzmiały akordy "Ody do radości"... Na zakończenie koncertu nieujarzmiony, od zawsze awangardowy, nadal przebojowy i entuzjastycznie przyjęty "Krzesany" Wojciecha Kilara.


W sumie konferencja i koncert na piątkę!
Na piątą rocznicę, rzecz jasna.

Komentarze