Grande Europe

La Documentation française (więcej o wydawnictwie tutaj) rozpoczęła kilka dni temu kampanię promocyjną swojego nowego produktu, a mianowicie miesięcznika Grande Europe (koniecznie zobacz) zajmującego się problematyką 49 państw ulokowanych na europejskim "kontynencie" (statystycznie i matematycznie: 15 państw jest w strefie euro, 24 w układzie z Schengen, 27 należy do Unii Europejskiej, a 47 jest obecnych w Radzie Europy). Przedsięwzięcie wydawnicze o tyle oryginalne, że jest ono realizowane wyłącznie w formie cyfrowej, co według wydawcy jest niekwestionowanym atutem pisma, ponieważ wydatnie skraca okres przygotowania materiałów do druku oraz pozwala na wielorakie formy ekspresji, włączając również reportaże fotograficzne, a w przyszłości -- być może -- i materiały filmowe.

Z pierwszym zeszytem czasopisma (październik 2008) w formacie PDF można zapoznać się na stronach internetowych wydawnictwa. Spis treści prezentuje się interesująco: wywiad z Michelem Foucher[1], francuskim dyplomatą i profesorem Kolegium Europejskiego w Natolinie (geopolityka europejska), artykuły o strefie Schengen, Europejskiej Polityce Sąsiedztwa (ENP), współpraca transgraniczna, kraj Basków, francuscy pracownicy w Szwajcarii oraz włoska Gorizia versus słoweńska Nova Gorica.

Periodyk jest nowatorski, w sumie ciekawie opracowany, więc może warto zainwestować w prenumeratę na najbliższe 365 dni? Szczególnie, że wydatek niewieki: poniżej 100 EUR za podłączenie instytucji za pośrednictwem numeru IP. Pod rozwagę frankofońskich i frankofilskich decydentów.

Bonne lecture, alors!

[1] Hmmm..., po sprawdzeniu bibliografii dołączonej do wywiadu Profesora Foucher z natolińskim katalogiem okazało się, że w naszych zbiorach znajdują się wszystkie wzmiankowane publikacje. Nieźle, prawda? W każdym razie, staramy się.

Komentarze