Biuletyn BUW

W Biuletynie BUW z października 2009 (s. 4-5) ukazało się obszerne sprawozdanie Pani Karoliny Kamińskiej z wykładu inaugurującego cykl "Dokąd zmierzają biblioteki?" (wcześniejszy wpis na blogu tutaj). Tekst przytaczam w całości, lepiej bym tego nie napisał ;-))

"Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy we współpracy z Zarządem Okręgu Mazowieckiego towarzyszenia Bibliotekarzy Polskich rozpoczęła cykl spotkań dla bibliotekarzy pod hasłem Dokąd zmierzają biblioteki? Inauguracji tego cyklu 29 października dokonała dr hab. Katarzyna Materska, wicedyrektor Biblioteki. Pierwszy wykład zatytułowany Polityka gromadzenia w dobie zasobów elektronicznych i specyficznych potrzeb użytkowników wygłosił Wiktor T. Poźniak – dyrektor Biblioteki Kolegium Europejskiego w Natolinie. Spotkanie rozpoczęło się od próby zdefiniowania, czym jest polityka gromadzenia. Prowadzący powołał się na artykuł Betty Carter w „Library Media Connection” Sedno prawidłowego zdefiniowania polityki gromadzenia tkwi w odpowiedzi na cztery pytania:

· Jaka jest misja biblioteki?
· Kim są moi czytelnicy?
· Jakie publikacje będą gromadzone?
· W jaki sposób dokonywany będzie wybór w procesie gromadzenia?

Poznanie odpowiedzi na te cztery podstawowe pytania, może stać się mocną podstawą do dobrze zebranych zbiorów biblioteki, co jest niezmiernie istotne. Z ostatnich badań prezentowanych podczas wykładu wynika, że 40% zbiorów w bibliotekach akademickich nie było nigdy wypożyczanych, a 31% stanowią książki wypożyczone tylko raz. Jako receptę na naprawę tych niekorzystnych statystyk pan Poźniak zaproponował przeznaczenie większej, niż dotychczas, części budżetu na realizację dezyderatów czytelniczych. Przedstawił też kilka rozwiązań takiego działania w bibliotekach światowych. Uniwersytet w Vermont uruchomił akcję Get this Book! Na stronie biblioteki znajduje się katalog z książkami niedostępnymi w bibliotece. Czytelnicy mogą przeglądać go i decydować, które z książek Uniwersytet powinien zakupić do zbiorów. Prowadzący zwrócił uwagę na ważną rolę wypożyczeń międzybibliotecznych. Dobrze działający system wypożyczeń między bibliotekami może stać się częścią polityki gromadzenia.

Główna część wykładu poświęcona była zbiorom elektronicznym, ponieważ to one według autora prezentacji są przyszłością bibliotek i polityki gromadzenia. Wyjaśnić należy, że zbiory elektroniczne to nie tylko e-booki i e-czasopisma. Pod tą szeroką nazwą kryją się również pliki na CD, strony WWW, publikacje stakeholders (publikacje uczestników rynku mających wpływ na dane przedsiębiorstwo, np. banków, akcjonariuszy, klientów), instytucji badawczych oraz różnych organizacji zajmujących się np. ekonomią czy stosunkami międzynarodowymi. Do wielu z nich dostęp jest bezpłatny, trzeba jednak umieć odnaleźć interesujące informacje w Internecie. Pan Poźniak przedstawił różne modele gromadzenia zbiorów elektronicznych oraz zaprezentował, jaki wpływ ma jakość i aktualizacja zasobu na jego cenę.

Szczególną uwagę i dyskusje wśród bibliotekarzy wzbudziła multimedialna prezentacja Espresso Book Machine. Jest to nowe urządzenie, które zdobywa amerykański rynek, a jest odpowiedzią na wyczerpany nakład lub brak książki w bibliotece. EBM to nowa technologia druku na życzenie klienta. Wybrana pozycja drukowana jest w jednym egzemplarzu z oryginalną kolorową okładką z prędkością 120 stron na minutę. Aby zobaczyć, jak działa to urządzenie, wystarczy w wyszukiwarce YouTube.com wpisać jego pełną nazwę. Na filmie pokazany jest cały proces wyboru książki, jej druku i oprawiania. EBM gwarantuje ochronę praw autorskich i majątkowych. W projekt On Demand Book, którego częścią jest EBM zaangażowało się także Google Books. Od kwietnia 2009 roku z EBM można skorzystać także w Wielkiej Brytanii.

Ostatnia część wykładu poświęcona była prezentacji Biblioteki Kolegium Europejskiego i jej zbiorów, szczególnie elektronicznych. Pan Poźniak zaprezentował, jak teoria odzwierciedla się w praktyce. W Bibliotece Kolegium Europejskiego szczególny nacisk położono na integrowanie w jednym katalogu online zbiorów elektronicznych ze zbiorami tradycyjnymi. Czytelnik korzystający z katalogu online otrzymuje w wynikach wyszukiwania zarówno zbiory tradycyjne i ich sygnaturę, jak też zbiory elektroniczne z linkami do konkretnych stron w Internecie. Dzięki tak działającemu katalogowi poszukiwania użytkowników stają się efektywniejsze. Niezależnie czy bibliotekę stać (czy też nie) na gromadzenie dużych baz zbiorów elektronicznych - istotną rolę odgrywa ich wybór i odpowiednie udostępnianie czytelnikowi. Wydaje mi się, że to najważniejszy wniosek z pierwszego z cyklu wykładów dla bibliotekarzy.

Wykład Wiktora Poźniaka cieszył się dużym zainteresowaniem. Sala konferencyjna Biblioteki przy ulicy Koszykowej wypełniła się do ostatniego miejsca, aż miło było popatrzeć jak dużą grupę - około 20 osób - stanowili pracownicy naszej Biblioteki. Uważam, że cykl spotkań dla bibliotekarzy pod hasłem: „Dokąd zmierzają biblioteki?” to bardzo ciekawa inicjatywa, okazja do wymiany poglądów i doświadczeń zawodowych. Organizatorzy obiecali, że spotkania będą się odbywały mniej więcej co dwa miesiące. Pełną prezentację PowerPoint z wykładu można znaleźć na blogu biblioteki pod adresem: http://biblioteka-w-natolinie.blogspot.com

Karolina Kamińska."

Komentarze

Anonimowy pisze…
Jestem pod wrażeniem Espresso Book Machine!!! Świetna sprawa! Tylko kiedy do nas takie cudo dotrze...
Sława