XV konferencja CDE dzień 2


Drugi dzień konferencji poświęcony był dalszej prezentacji i funkcjonalnościom baz danych dostępnych na stronach EUROSTATu. Portal oferuje liczne zestawienia tematyczne i możliwości generowania własnych wykazów, a co najciekawsze dla bibliotekarzy i dokumentalistów na portalu dostępne są w wersji elektronicznej wszystkie publikacje statystyczne wydawane również drukiem przez tę Dyrekcję Generalną. Osoba prowadząca szkolenie poinformowała również, że EUROSTAT nie prowadzi własnej działalności wydawniczej i w tej sferze aktywności korzysta z usług luksemburskiego Urzędu Publikacji, co gwarantuje, że wszystkie publikacje statystyczne są (lub wkrótce będą) dostępne na stronach EU Bookshopu.

Następnie odbył się wykład dr Antoniego Kamińskiego o nieco tajemniczym tytule "Gmina Europa", który poświęcony został nawoływaniom do zwiększenia nakładów na naukę i badania prze rządy poszczególnych państw członkowskich UE, by wzmiankowana Europa nie stała się gminnym prowincjuszem w porównaniu do przodujących na arenie innowacyjności Stanów Zjednoczonych, o ile oczywiście dobrze zrozumiałem przesłanie prelegenta (wina za mylną interpretację związku tytułu i zawartości wykładu obarcza wyłącznie piszącego te słowa).

W ostatnim punkcie dnia dotyczącym spraw sieciowych mogliśmy dowiedzieć się więcej o sytuacji w ośrodku łódzkim, którego działalność – a właściwie jej brak – frapował nasze środowisko od jakiegoś czasu. Deklaracja Pana Marcina z łódzkiego Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej (RCIE) dotycząca podjęcia się obsługi lokalnego CDE jest krokiem w dobrą stronę i cieszymy się chyba wszyscy, że ośrodek ten wraca do aktywnych działań naszej sieci. Uczestnicy spotkania zostali również poinformowani o zakończonej już działalności dwóch paneuropejskich grup roboczych zajmujących się 1) przeglądem istniejących repozytoriów cyfrowych z dokumentami i publikacjami wspólnotowymi oraz 2) dalszej rozbudowy i współpracy redakcyjnej serwisu European Sources Online (ESO) prowadzonego przez CDE w Cardiff. Ustalono również, że obok listy dyskusyjnej powstanie również forum internetowe ułatwiające kontakt między poszczególnymi ośrodkami sieci. Kolejne dwa spotkania zostały zaplanowane na rok 2013 i odbędą się w Warszawie i Trójmieście.

W galerii kilka zdjęć (fotoalbum) zamieszczonych dzięki uprzejmości kolegów z Wrocławia, a tutaj krótka relacja na stronach DCINE. Do zobaczenia!

Komentarze