Oxford Scholarship Online


Od wczoraj testujemy czwarty moduł w kolekcji Oxford Scholarship Online (OSO), a dokładniej zbiór książek prawniczych (Law). OSO to ciekawy przykład dość udanego projektu elektronicznego obejmującego dostęp do pełnotekstowych wersji książek wydawanych przez Oxford University Press (OUP), który rozpoczął swoją działalność w roku 2003. W chwili obecnej na platformie OSO jest ponad 8.000 książek w 20 kolekcjach tematycznych, są one uzupełniane trzy razy w roku (styczeń, maj i wrzesień), a równolegle do systemu dołączane są książki wydane w ubiegłych latach.

Nasza przygoda z OSO rozpoczęła się kilka lat temu, gdy wykupiliśmy dostęp do dwóch modułów: Political Science oraz Economics and Finance. Na początku było to około 600 tytułów, które zostały skrupulatnie skatalogowane, aby ułatwić naszym czytelnikom dostęp do treści. I tak przykładowo książka Democracy in Europe : the EU and national polities / Vivien A. Schmidt. 2006, OUP [21801], która w wersji drukowanej została wprowadzona do naszego zasobu w dn. 11.12.2006 uzupełniona została w grudniu 2008 wersją elektroniczną. W ubiegłym roku nasz zbiór publikacji elektronicznych powiększył się o kolekcję History, a czwarty pakiet to wzmiankowane powyżej książki prawnicze. Ogólnie w tych czterech bibliotekach cyfrowych znajdują się w wersji pełnotekstowej 2.922 książki z interesujących nas dziedzin (odpowiednio Law 846, History 954, Political Science 641, Economics and Finance 481).

OSO jest bardzo pomocne w tworzeniu i realizacji polityki gromadzenia, pozwala również na wymierne oszczędności, zarówno natury budżetowej, jak i lokalowej. Zgromadzone na platformie tytuły to najważniejsze recenzowane monografie napisane przez ekspertów w swoich dziedzinach. W naszym konkretnym przypadku dostęp do OSO pomógł rozbudować z dnia na dzień kolekcję książek historycznych, pomimo niedogodności związanej z tym, że niektóre tytuły wykraczały dość daleko poza główny nurt polityki gromadzenia. W OSO nie znajdziemy natomiast podręczników i tzw. reference works, stąd też oksfordzki projekt nie stanowi zagrożenia dla tradycyjnego rynku książki drukowanej.

Komentarze