6 maja 1993Pierwsza książka z księgozbioru Biblioteki Kolegium Europejskiego w Natolinie została zarejestrowana dwadzieścia lat temu, 6 maja 1993 roku, na potwierdzenie czego załączam powyżej zdjęcie pierwszych wpisów z pierwszej księgi inwentarzowej. Czyli, że w dniu dzisiejszym skończyliśmy 20 (słownie: dwadzieścia!) lat. [1] Może to i nie za dużo w porównaniu do innych szacownych książnic mogących poszczycić się wiekowymi foliałami i inkunabułami w swoich skarbcach, ale dwadzieścia lat to niezła perspektywa...


... i moment na refleksję, dość osobistą, gdy patrzę na własne pismo na pożółkłych kartach pierwszej z zapisanych ręcznie dwunastu ksiąg inwentarzowych, których prowadzenie w takiej formie zakończyliśmy w roku 2006 wraz z wprowadzeniem inwentarzy elektronicznych w bibliotecznym systemie zintegrowanym.

Okładka pierwszej księgi inwentarzowej
założonej w dniu 6 maja 1993 roku.

[1] Dokładniej rzecz ujmując Biblioteka rozpoczęła swoją działalność dwa tygodnie wcześniej, ale umówmy się na oficjalną datę 6 maja, ponieważ rozpakowywanie kartonów z książkami i segregowanie setek kserokopii skryptów nieszczególnie można nazwać działalnością biblioteczną, w każdym razie tak to dzisiaj widzę.

Komentarze