50 lat sieci CDE

Sieć Centrów Dokumentacji Europejskiej (CDE) obchodzi w tym roku swoje 50-te urodziny. Pierwsze tego typu ośrodki zaczęły powstawać w państwach członkowskich Wspólnot Europejskich na początku lat 60-tych ubiegłego stulecia, a za zadanie miały przygotować podatny grunt pod budowę struktur akademickich na uczelniach wyższych, gdzie miały rozwijać się kierunki europeistyczne... 

Za datę rozpoczęcia działalności sieci CDE przyjmuje się umownie rok 1963 - piszę celowo "umownie", ponieważ poszukiwania pierwszej umowy założycielskiej nadal trwają. Od podpisania Traktatów Rzymskich upłynęło zaledwie 6 lat, była to więc decyzja - w moim odczuciu - bardzo śmiała i wizjonerska: nie można bowiem było myśleć o stworzeniu programu studiów nad Wspólnotami Europejskimi bez zgromadzenia odpowiedniego potencjału informacyjnego w postaci Dziennika Urzędowego czy publikacji i dokumentów urzędowych. 

Z okazji jubileuszu otrzymaliśmy wczoraj z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce list gratulacyjny, oficjalne obchody rocznicy będą miały miejsce na grudniowym spotkaniu sieci w Warszawie (8-10 grudnia). Pomimo faktu, że sieć CDE w Polsce działa krócej, do jubileuszu dołączamy się bardzo chętnie.

Komentarze