India-EU relations

 


Książka zgłoszona do zakupu przez jednego z naszych wyładowców, a mianowicie

European Union development cooperation policy and practice India-EU relations / S. Jeeva. Delhi, India : Meena Book Publications, 2018. viii, 286 pages ; 23 cm. ISBN 9789385957079 (hardback) 9385957074 [call no. 45747]

dotarła do nas bezpośrednio z wydawnictwa w Delhi. Usiłowaliśmy wcześniej zlokalizować ten tytuł w zasobach współpracujących z nami (i nie tylko) bibliotek, ale okazało się, że nigdzie w Europie nie ma tej pozycji. A skoro kolega Artur mówi, że nie ma, to nie ma: przed Arturem żadna książka się nie ukryje... 

Owszem, książka była wystawiona do sprzedaży na Amazonie, ale na indyjskim, płatność w rupiach i do sprzedawcy, który nie wystawia faktur. Sprawa beznadziejna? Bynajmniej. Wydawnictwo Meena Book Publications nie ma co prawda własnej strony internetowej, ale zostawiło tam i ówdzie ślady swojej obecności w mediach społecznościowych. Zatem po nitce do kłebka i na odnaleziony adres mailowy poleciało zapytanie o dostępność książki. Następnego dnia przyszła odpowiedź, że owszem, zamówienie może być zrealizowane. Sukces, ale nie cieszmy się zbyt prędko.

Pozostało już tylko zapłacić za książkę, ale tu pojawiły się kwestie niestandardowe: w Indiach nie stosuje się kodowania rchunków bankowych w standardzie IBAN i wprowadzenie podanego na fakturze pro-forma numeru rachunku odbiorcy skutkowało brakiem skutku. Nie jest to jednak dla naszych koleżanek z księgowości przeszkoda nie do przebycia, domyślam się, że nie takie przelewy już robiły.

Po zasięgnięciu informacji w naszym banku udało się ustalić, ze do wykonania przelewu do Delhi należy zdobyć już tylko Postal Index Number (PIN Code) kontrahenta, SWIFT Code banku beneficjenta (8 lub 11 liter lub/i cyfr) oraz obligatoryjnie Payment Purpose Code (PPC) z dostarczonej przez bank tabeli dla transakcji realizowanych w handlu z Indiami: do wyboru jakieś 150 możliwości, 5 stron wydruku drobnym druczkiem. Rozumiem, że wszyscy robiący kiedykolwiek w życiu przelewy bankowe to już znają i jedynie dla mnie było to novum. Po skompletowaniu wszystkich danych przelew został zrealizowany, aczkolwiek zajęło to kilka dni roboczych, a książka dotarła do nas pocztą po trzech tygodniach.

Spis treści i informacje z okładki poniżej:    

Contents: 1. Introduction -- 2. European development cooperation policy in perception -- 3. European development cooperation policy in action -- 4. Major issues in European development cooperation -- 5. India - EU development cooperation partnership -- 6. Conclusion.

Book Jacket: "Development cooperation is a means to provide financial and technological assistance to poor and less developed countries, thereby promoting their long-term social and economic development. The European Development Cooperation Policy (DCP) was initially enshrined in the 'association system' established under Part IV of the Treaty of Rome of 1957. The DCP aims at fighting against underdevelopment, enhancing global distributive justice, building a more principled world order, and achieving Millennium Development Goals as well as Sustainable Development Goals. However, in practice, the European Union uses DCP as a 'soft power' instrument to achieve its foreign policy objectives. The Union's achievement in this regard remains a mixed bag of success and failures. The European development assistance with the developing world has a track record, spanning several decades. The present book deals with its positive and negative impacts on the developing countries, taking India as a case."--PUBLISHER'S NOTE.

Komentarze