LIS 2010

Library Information Seminar, czyli w skrócie LIS, to ważny element szkolenia bibliotecznego skierowanego do nowych studentów, które organizujemy na początku każdego roku akademickiego, zazwyczaj w pierwszej połowie września.

Po spotkaniu oko w oko z szefem Biblioteki (ogólna prezentacja Biblioteki i oferowanych przez nią usług oraz zgromadzonych i udostępnianych zasobów) studenci w kilkunastoosobowych grupach biorą udział w tzw. guided tours, czyli godzinnych wycieczkach po Bibliotece, podczas których dokładnie prezentowane są poszczególne kolekcje i zasady korzystania ze zbiorów.

Dopełnieniem tych działań są czterogodzinne warsztaty mające formę wykładu akademickiego dotyczącego 1) roli informacji w zarządzaniu Europą i polityki informacyjnej UE [prezentacja] oraz 2) przegląd najważniejszych źródeł elektronicznych przydatnych podczas studiów w Kolegium Europejskim [prezentacja]. Tak jak w ubiegłych latach (2009 czy 2008) dzisiejsze wykłady poprowadził Ian Thomson z Uniwersytetu w Cardiff, współpracujący z naszą Biblioteka od kilkunastu lat. Zajęcia dzisiejsze należy zaliczyć do zdecydowanie udanych: uczestniczyli w nich niemalże wszyscy studenci, było sporo pytań z sali, a po każdym z wykładów była jeszcze chwila na dyskusje z najbardziej zainteresowanymi przedmiotem uczestnikami.

W najbliższej przyszłości planujemy dla naszych studentów jeszcze prezentację zasobów elektronicznych dostępnych w Bibliotece w Natolinie oraz szkolenie z obsługi serwisu European Sources Online (ESO). Innymi słowy: na początku sporo szkoleń, ale studentowi, zamiast ryby, wędka się należy.

Komentarze